:: KONTAKT ::
Wakacje w Hiszpanii - profesjonalny serwis dla turystów
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Andaluzja przewodnik - pogoda, mapa, zwiedzanie, zabytki


Dlaczego warto odwiedzić Hiszpanię?

Hiszpania, co roku gości na swoim obszarze, liczną rzeszę turystów. Przyjeżdżają oni tu głównie po to, aby skorzystać z cudownej pogody. Najczęściej odwiedzają ją głównie te osoby, które marzą o szybkim i przyjemnym relaksie. Bajkowe klimaty, wspaniała atmosfera oraz przepyszna kuchnia hiszpańska, sprawiają, że każdy – nawet najbardziej wybredny turysta – znajdzie tu coś w sam raz dla siebie.
Mówiąc Hiszpania mamy głównie na myśli Madryt lub Barcelonę. I chociaż miasta te, należą do najbardziej popularnych i najczęstszych celów odwiedzin przejezdnych, to nie są one jedynymi, w których warto się zatrzymać, by poczuć atmosferę magicznej Hiszpanii. Czar Hiszpanii ukazuje równie dobrze Andaluzja.

Pogoda w Andaluzji.

Andaluzja zaliczana jest do najdalej wysuniętych na Południe Hiszpanii obszarów. Panujące tu warunki klimatyczne i pogodowe, sprawiają, że zaliczana jest ona również do najbardziej ciepłych okolic tego kraju. Ponieważ, przez większą część roku, w Andaluzji świeci słońce a dni deszczowych jest naprawdę niewiele nawet w okresie chłodów przedzimowych, kwitnie na jej obszarze uprawa różnych smacznych i znanych nam dobrze owoców egzotycznych. Wśród nich można wymienić między innymi cytrusy i daktyle.
Najwyższa temperatura wody w morzuu brzegów Andaluzji wynosi 25 stopni.
Najcieplej jest tu w okresie lipiec – wrzesień, wtedy, bowiem słupek rtęci może pokazać nam nawet 30 stopni C (lipiec – sierpień). We wrześniu temperatura spada niewiele, bo do 27 stopni C.
Od marca aż do grudnia, na tym obszarze możemy spodziewać się słonecznych dni, niemal w ogóle pozbawionych dni deszczowych. Jeśli już występują, to naprawdę jest ich niewiele. Dlatego też to właśnie Andaluzja określana bywa, jako najsuchszy obszar całego kraju.

Andaluzja – informacje ogólne.

Chociaż Andaluzja rzadko zajmuje pierwsze miejsca w przewodnikach po Hiszpanii, warto zdecydować się na jej odwiedzenie. Zwiedzanie Andaluzji może stać się dla nas prawdziwą przygodą. Jest to, bowiem jeden z tych nielicznych obszarów Hiszpanii, gdzie bardzo wyraźnie stykają się historia i współczesność oraz daje o sobie znać wielokulturowość. Oznacza to w praktyce, że na obszarze Andaluzji bez trudu znajdziemy, prócz „miejscowych”, wiele cennych zabytków spuścizny kulturowej: Fenicjan, Greków, Rzymian, Wizygotów a także Arabów.

Przewodnik po Andaluzji.

Zwiedzanie Andaluzji należy z pewnością rozpocząć od dość ciekawej pod względem architektonicznym Sevilli. Jest to stolica Andaluzji. Najbardziej polecanym zabytkiem jest tu Katedra Świętej Marii czyli największy gotycki budynek o charakterze sakralnym, wewnątrz którego znajduje się między innymi Grobowiec Krzysztofa Kolumba.
Będąc w Andaluzji, nie sposób ominąć, zabytku, który zaliczany jest do jednego z najwspanialszych i największych w Europie. Jest nim meczet Mezquita znajdujący się w mieście andaluzyjskim Kordoba (Cordoba). Obecnie przekształcono go w katolicką katedrę. Będąc tam, warto też obejrzeć dobrze zachowaną dawną dzielnicę żydowską.
Na naszą uwagę zasługuje również Alhambra czyli warowny, bogato zdobiony z zewnątrz jak i w środku zespół pałacowy, pochodzący z 1232 roku. Znajduje się on w mieście Granda.
W planie zwiedzania powinno znaleźć się również wybrzeże Costa del Sol. Skupia ono, bowiem liczne zabytki kultury Maurów.
Poza tym warto też odwiedzić miasto o nazwie Malaga, gdzie możemy między innymi podziwiać reprezentacyjną Alcazabę – twierdzę arabską, z której rysuje się widok na rzymski teatr. Goszcząc w Maladze, warto również obejrzeć zabytkowe świątynie wywodzące się z XVI – XVIII wieku.

Tamara Rosłoń

Wszystkie prawa do strony Hiszpania-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Hiszpania-Wakacje.com

Mapa Hiszpanii z podziałem na regiony. Sąsiedzi Hiszpanii.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Hiszpanii

Życzymy Państwu udanych wczasów w Hiszpanii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO