:: KONTAKT ::
Wakacje w Hiszpanii - profesjonalny serwis dla turystów
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Majorka - pogoda, mapa, zwiedzanie, zabytki


Majorka historycznie

Majorka to wyspa należąca do obszaru tak zwanych Balearów obejmujących dwa archipelagi. W dawnych czasach, Majorka należała do jednych z najczęściej wybieranych przez katalońskich arystokratów i przedsiębiorców miejsc na letni wypoczynek. Z czasem zakątek ten, został odkryty przez malarzy, literatów i aktorów. Dzisiaj natomiast, do grona tej śmietanki społecznej dołączyli również zwyczajni turyści. Obliczono, że rocznie ich liczba sięga kilku milionów.
Majorka to wyspa, która podobnie jak Kadyks, posiada starożytny rodowód. Oznacza to, że w czasach najdawniejszych przybywali na nią Grecy, Fenicjanie, Kartagińczycy a Rzymianie zagościli tam na dłużej. Majorka zmieniała też kilkakrotnie swoich „właścicieli”. Najpierw byli to Wandalowie, następnie Bizantyjczycy, potem Arabowie na końcu Aragończycy.
Stolicą tej szalenie malowniczej wyspy jest Palma de Mallorca.

Spacerkiem po Majorce

Majorka czyli Dama Morza Śródziemnego, reklamowana jest przede wszystkim, jako idealne miejsce na letni wypoczynek. Jednakże, ma ona o wiele więcej do zaoferowania przybywającym na nią gościom.
Zwiedzanie Majorki należy rozpocząć przede wszystkim od wizyty we wspomnianej wcześniej stolicy wyspy. Tam czeka na nas między innymi przepiękna katedra gotycka. Zachwyca ona głównie swoim wyglądem zewnętrznym. Jej kapitele przypominają kształtem liście palmowe. Nowością architektoniczną, jaka pojawiła się w konstrukcji tego budynku, było … światło elektryczne. Wprowadził je Antonio Gaudi – artysta architekt, który przebudowywał świątynię.
Innym wartym uwagi zabytkiem Majorki, również znajdującym się na terenie jej stolicy jest Palau l’Almudaina. Jest to historyczna forteca obronna oraz siedziba mauretańskich gubernatorów. Z czasem została ona przekształcona w pałac króla Jaume II. W chwili obecnej znajduje się tam siedziba Parlamentu oraz dowództwa wojskowego.
Odwiedzając Majorkę, dobrze jest również zobaczyć gotycki budynek giełdy czyli rezydencję Llotja z charakterystycznymi ośmiokątnymi wieżyczkami.

Jaka pogoda na Majorce?

Pogoda na Majorce sprzyja turystom, szczególnie tym z Europy. Klimat panujący na wyspie, charakteryzuje się dość przyjaznymi temperaturami dodatnimi. Najniższa temperatura, jaka panuje tu w ciągu roku, nie spada poniżej 7 stopni C. Nie brak tu również dni słonecznych. Tylko w okresie od października do marca na Majorce pada deszcz.

Tamara Rosłoń

Wszystkie prawa do strony Hiszpania-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Hiszpania-Wakacje.com

Mapa Hiszpanii z podziałem na regiony. Sąsiedzi Hiszpanii.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Hiszpanii

Życzymy Państwu udanych wczasów w Hiszpanii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO