:: KONTAKT ::
Wakacje w Hiszpanii - profesjonalny serwis dla turystów
  • Artykuł
  • Pogoda
  • Mapa
  • Zdjęcia
  • Filmy

Strefa czasowa w Hiszpanii – jaki czas, która godzina, czas letni i zimowy


Mówiąc o strefie, czy też strefach czasowych w Hiszpanii warto wyjść od samego pojęcia strefy czasowej. Jak donoszą wszelkie źródła naukowe, jest to wyznaczony obszar powierzchni Ziemi między biegunami, którego szerokość wynosi średnio 15 stopni długości geograficznej. W konkretnym takim przedziale obowiązuje jednakowy dla całego obszaru czas określany mianem czasu strefowego. Jak od każdej reguły, także i tu liczyć się musimy z pewnymi wyjątkami. Dzieje się tak, kiedy mamy do czynienia ze strefami urzędowymi, będącymi częścią stref nadrzędnych. To właśnie w nich czas urzędowy ma prawo, a nawet powinien różnic się od strefowego o niepełną godzinę, a dokładniej mówiąc jej część.

Strefy czasowe w Hiszpanii

Jak się okazuje, zarówno Polska, jak i Hiszpania przynależą do tej samej strefy czasowej, różnej w zależności od pory zimowej oraz letniej. Tak oto, w lecie przynależymy do strefy czasowej UTC+2, zaś w zimie – UTC+1. Oznacza to nic innego, jak różnicę odpowiednio jednej lub dwóch godzin w stosunku do czasu w miejscu, w którym przebiega południk zero stopni, czyli Anglii. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż czasy letnie różnią się od siebie w zależności od półkuli. Co za tym idzie, czas letni na półkuli północnej obecny jest między kwietniem a październikiem, z kolei na południu obowiązuje on od listopada do końca marca.

Od każdej reguły jest wyjątek

Jako, że wyjątki być muszą, to właśnie w przypadku Hiszpanii i odniesienia do stref czasowych możemy o takowym wyjątku mówić. Dotyczy on Wysp Kanaryjskich, które to wyspy, jako jedyny hiszpański obszar mają odmienny, a dokładniej różniący się godziną czas letni oraz zimowy. Tak oto na Wyspach Kanaryjskich strefa czasowa latem to UTC+1, z kolei zimą po prostu UTC.

Autor: Julianna Orzechowska

Wszystkie prawa do strony Hiszpania-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Hiszpania-Wakacje.com

Mapa Hiszpanii z podziałem na regiony. Sąsiedzi Hiszpanii.

Mapa Hiszpanii

Zródło: Wikimedia - licencja GNU

Piękne zdjęcia Hiszpanii

Życzymy Państwu udanych wczasów w Hiszpanii 🌞
Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO